Sügisene Tallinn Fashion Week saab täna avapaugu Kuldnõela galaga

Pressiteade 18.10.2022

21. oktoobril Kultuurikatlas toimuv Tallinn Fashion Week saab piduliku avapaugu juba täna õhtul, kui auhinnagalal antakse üle Kuld- ja Hõbenõela auhinnad ning parima aksessuaaride looja auhind Kuldne Nõelakoda. Lisaks pärjatakse publiku lemmik disainer.

Sügisene moenädal saab võimsa avalöögi täna õhtul, kui Kuldnõela galal kroonitakse Eesti moedisaini ihaldatuima auhinnaga Kuldnõel viimasel viiel aastal silma paistnud moelooja ning Hõbenõelaga avaldatakse tunnustust viimase aasta jooksul tähelennu teinud disainerile. Lisaks antakse täna õhtul üle publiku lemmiku auhind, mis selgub Anne & Stiili veebihääletuse tulemusena.

Tänavused Kuldnõela nominendid on Liina SteinVilve Unt ja Diana Arno.

Liina Stein esitleb galal sügistalvist kollektsiooni, mis on inspireeritud Prantsuse köögist ja elust Pariisis. Kleitide ja jakkide varrukate kohevad vormid toovad meelde varahommiku kevadises Pariisis, kus ühes erilises kohvikus toob Jean-Baptiste linnulaulu ja naeratuse saatel lauda võimsa vahukoorekrooniga ehitud kohvitassi. Kullakarva narmaste ja litritega ehitud kleit on aga inspiratsioon croquembouche’ist, mille karamelline maitse aastatetagusest Fernando õe pulmast on mälus nii värske nagu olnuks see eile. Punane peokleit toob mõttesse homaari ja Pariisi suurepärased mereannirestoranid. Sügiskollektsioonis on tõeline maitsete mitmekesisus!

Moekunstnik Vilve Unt esitleb galal moemärgi PROMENADE rõivaid ja kudumeid, mis on ainueksemplarid. “PROMENADE pakub slow fashion toodete tagasitulekut, ajas kauakestvamat ja väärtuslikumat moetoodet kvaliteetsest materjalist ja uudse disainilahendusega,” ütleb disainer Vilve Unt. Kollektsiooniga “TASAKAAL…” soovib disainer nooruasajamoest läbi mälukildude ja isikliku kogemuse nii kandja kui loojana tähistada oma loomeperioodi moekunstnikuna. Kollektsiooni soosikuteks on kudumid, millest on saanud moerõivad. Tänased kootud esemed ühendavad endas vanu traditsioonilisi mustreid ja kaasaja moe nõudmisi. Ikka on populaarsed ka vanad etnograafilised koekirjad, inspiratsiooniks rahvakunst rikkaliku mustrivalikuga.

Eskapism või hallist reaalsusest eemaldumine ning päikeseliselt laetud toonid on Diana Arno kevad-suvise kollektsiooni kõige säravamad eestkõnelejad. Elegantselt lakooniliste joonte ning naiselike siluettide poolest tuntud Diana paneb kevadet veelgi suurema entusiasmiga ootama, üllatades publikut mahlaselt värvirikka kollektsiooniga. „Segasime valmis tõelise vitamiinikokteili, mis ennetab halba tuju ja leevendab sügishalliga külge hakanud kurbuse sümptomeid,” naerab disainer. „Viimased aastad on olnud meile kõigile pigem kurnavad ja keerulised, seetõttu otsustasimegi osutada väsinud meeltele värviteraapiat ja luua kollektsiooni, mis laeks vaatajat positiivse energiaga ning paneks inimesed naeratama,” lisab Diana Arno.

Hõbenõela nominendid on Ennos ja Hannes Rüütel.

Ennos tuleb lavale oma esimese meestele mõeldud kollektsiooniga. “Kompame küll enda jaoks uuel territooriumil, kuid seda meie tugevuste – klassikaliste mantlite, jakkide ning pükskostüümidega,” kergitab Ennos saladuseloori. “Mängime ka värvide ja mustritega ning juba näen, et meestekollektsioonis on esemeid, mida kannaksid meeleldi ka naised.”

2018. aastal ilmavalgust näinud Ennos on eeskujulik näide skandinaavialiku minimalismi ning kvaliteedi delikaatsest kombinatsioonist, millesse on pikitud ka Ida-Euroopale omast praktilisust. Samuti on alati fookuses laitmatu istuvus ning materjalide valik, seda ka uue meestekollektsiooni puhul.

Hannes Rüüteli sügistalvises kollektsioonis kohtuvad omavahel kaks märgilist etappi disaineri teekonnal – kevadel laiema publiku ette jõudnud tervikliku ja enesekindlama disainikäekirja sisse on põimitud Rüüteli päris esimene autorikollektsioon OIU. Inspiratsiooni ammutas disainer oma vanavanemate maakodust. ’’Nõukaaegsed seinavaibad ja mänguasjad, tapeedikihtide alt välja koorunud värvilaigud, vanaisa punutud sibulakorvid ja vanaema kootud kindad ja sokid. Kõik need elemendid üheskoos naturaalsete materjalidega loovad šiki ja võiks öelda, et isegi kergelt piduliku terviku. Seda igati kaasaegses ja omapärases võtmes,’’ kirjeldab disainer.

Kuldnõela žürii annab kolmandat korda välja ka parima aksessuaaride looja auhinna Kuldne Nõelakoda, mille nominendid on tänavu Vivian VauAnneli Tammik ja Liis Kalda.

Vivian Vau kingabränd sündis ühelt poolt tänu Vivian Unti suurtele jalgadele ja teisalt tema värvi- ja iluarmastusele 2005. aastal Tallinnas. Tänu veendumusele, et sama paar kingi võib olla nii ilus kui ka mugav, valmivad Vivian Vau kingad koostöös Itaalia ja Hispaania kingameistritega ning on inspireeritud elust endast – ümbritsevast lopsakast ilust ja inimestest. Koos kingahorisontide avardamisega on Viviani üha suuremaks kireks klientide väestamine läbi piiravate enesekohaste uskumuste küsimuse alla seadmise ning nende uljuse ja rõõmu julgustamine. Vivian Vau on rõõmu väljendusvorm kingades!

Vabakutseline ehtekunstnik Anneli Tammik on muutnud Eesti ehtedisaini nägu, andes uute tehnoloogiate abil kaua käsitööga apelleerinud alale uue dimensiooni. Oma igas kollektsioonis armastab Anneli eksperimenteerida uute tehnoloogiatega ja katsetada materjali piire. Oma töös on ta keskendunud tirazeeritavusele ja kaasaegsetele 3D tehnoloogitele kasutades hõbeda ja kulla kõrval ka uuenduslikke materjale. Anneli eriline huvi on kasvatada tasapinnalisest ornamendist kolmemõõtmeline skulpturaalne ehe.

Tallinn Fashion Week ajaks valminud “Lumelill_3D” kollektsioon muudab juba tuntud ornamendi ruumiliseks ja detailide kordus võimaldab mängulisust ning lõputuid võimalusi.

Liis Kalda peakatetes põimuvad tuttavlikud siluetid, dekoratiivsed ornamendid ja romantismi müstika. Põhimaterjalina kasutab ta vilti, mis soosib mängulisust ning skulptuursemat lähenemist kübarate valmistamisel. Aeglase disaini esindajana on Liisi loomingus olulisel kohal ajatud vormid ja naturaalsed materjalid, mille hulgas on ka taaskasutatud tekstiile.

Piletid sügisesele moenädalale saab soetada SIIT.

PROGRAMM

T 18.10
19.00 Kaubamaja esitleb: Kuldnõel

K 19.10
17.30 Perit Muuga, Donna Nordica
19.00 LeSaar Atelier by Jelena Heinsaar, Brand NO 8
20.30 Lotte Jürjendal, Kriss Soonik

N 20.10
17.30 Karin Rask, I V L / Inga Vatsk-Laasner
19.00 Ivo Nikkolo, Kirill Safonov
20.30 Natali Õnnis, Alexanderling

R 21.10
17.30 Minimene, Haruu
19.00 Siret Design, Mammu Couture
20.30 Ketlin Bachmann, Riina Põldroos, Aldo Järvsoo

Sügisest Tallinn Fashion Weeki esitleb Absolut, toetavad DHLValge Klaar, Estonia Resort Hotel & Spa, FreixenetLavazzaKEVIN.MURPHY, Goldtime, Fazer, rgb Baltic. Kuldnõela esitleb Kaubamaja.

Tallinn Fashion Weeki ametlik meediapartner on Anne & Stiil.
Disainerite kollektsioonide info ja pildid SIIN.

Lisainfo:
tfw.ee
press@tfw.ee

Meisi Volt, TFW kommunikatsioonijuht
meisi.volt@gmail.com

Anu Kikas, TFW peakorraldaja
anu@lfashion.ee