Tallinn Fashion Weeki teine päev tõi lavale moesõdalased, funktsionaalse disaini ja tükike kosmost

Pressiteade 19.10.2023

17. – 20. oktoobril toimuv Eesti moe tippsündmus Tallinn Fashion Week jätkus kolmapäeval Kultuurikatlas suurejooneliselt, tuues moelavale kuus eriilmelist kollektsiooni.

Moenädala teise päeva juhatas sisse Fashion Fighters – moesõdalaste pseudonüümi taha peituvate kunstnike Karl Joonas Alamaa ja Lisette Sivardi eestvedamisel valmis 2023. aasta suvel maailma pikim moelava “MANIA GRANDIOSA. Tallinnast Pariisi”. Kolmapäeval sai avaetendusena Tallinn Fashion Weeki laval näha teekonnast välja kasvanud etendust, mis tõi moenädala publikuni killukese rekordilise moelava essentsi. Moeetendusel avanes võimalus näha teekonda läbinud magentaroosasid rõivakomplekte, mis on inspireeritud viiekümnendate Pariisi kõrgmoest ja matkariiete funktsionaalsusest. Kui tavapäraselt oleme harjunud moenädalal nägema rõivaid, mis on uhiuued, veatud ning perfektselt sätitud, siis Alamaa ning Sivardi moedemmil oli rõivastelt võimalik leida jälgi nii metsaradadelt kui ka külavaheteedelt.

Eesti kunstnik Toivo Freeman Pilt ja Belgiast pärit Atelier Tenstutvustasid uuenduslikku streetwearkollektsiooni, mis ühendas kunsti ja jätkusuutlikkuse. Kollektsioonis, mis hõlmas nii meeste kui naiste bomber stiilis jakke, dressirõivaid, pükse ja bleisereid, esitles Toivo Freeman Pilt artistlikkust dünaamilises ja kantavas vormis. Tema ainulaadsest visuaalsest keelest inspiratsiooni ammutades on rõivastel julged trükised ja keerukad mustrid, mis peegeldasid tema värvi- ja vormimeisterlikkust. Iga rõivaese on kui kantav lõuend, ühendades omavahel kunsti- ja moemaailma.

Koostöö keskmeks oli pühendumine jätkusuutlikkusele. Kollektsiooni valmistamisel on kasutatutud ökoloogiliselt jätkusuutlikke SEQUAL kangaid, mis on murranguline materjal ja valmistatud täielikult ringlusse võetud ookeaniplastist.

Brand NO.8 uue kollektsiooni nimi Mercury sümboliseeris kosmilist korda, tuues lavale kosmose temaatika ja korrastatud harmoonia. Kollektsioonis toetus disainer puhastele lõigetele, kasutades kõige trendikamaid kangaid: villa, kašmiiri, siidi, sametit ning neopreeni. Moenädala kollektsioonis domineeris elegantne must, koobaltsinine, piimjas valge, roosa ja hõbedane toon. Kosmoseteemalised keerukad käsitööna valminud tikandid ei tõmmanud tähelepanu mitte ainult oma säraga, vaid meenutasid harmooniat. Rõivaste põhijooned olid kahe eriilmelise stiili, baroki ja juugendi kombinatsioon, viidates sellele, et mineviku ja tuleviku ühendamiseks võib võtta aega vaid hetk. Minimalistlikud ülikonnad, jakid, pluusid ja läbipaistvad kleidid, rõhk vöökohal – uus kollektsioon ühendas edukalt mineviku ja tuleviku vastandlikud küljed.

Mammu Couture uus kollektsioon, nagu varasemadki, ei ole sõltuv kiiresti vahelduvatest trendidest, vaid pakub ajatut elegantsi. Nii on bränd juba pea 10 aastat olnud funktsionaalse garderoobi looja. “Kui moesuunad on muutunud aina sportlikumaks või kohati isegi lohakaks, siis Mammu Couture on bränd, mis seisab ilu ja naiselikkuse eest väljas,” soovib brändi looja Maria Tammeorg, et igaüks saaks tunda end tõelise daamina. Kollektsioonis leidus nii glamuurseid õhtutualette kui ka argisemaks kandmiseks komplekte, mis on Mammu Couture’ile omaselt pilkupüüdvad ja naiselikud. Kollektsioon on loodud põhimõttega, et enamus tooteid saab omavahel kokku sobitada ning ühtlasi on nad kantavad ka varasemate kollektsioonide toodetega.

Kodumaise käsitöö ja rätsepakunsti edendaja Alexanderling tutvustas sügis-talvist kollektsiooni “Sügisromantika”. Moekunstnik Anu Lingi kollektsioon ulatus piinliku täpsusega geomeetrilise mustriga plisseeritud kleitidest kuni luksuslike satiinmustade jakkideni. Kunstnik valis kollektsiooni jaoks kangad, mis lisavad rõivastele polaarsust ja mitmekülgsust. Tviid, õrn pits, metallist niidistikuga brokaat saavad osaks sellest ainulaadsest loomingust. Värvigamma varieerus sügavast mustast kuni elava rohelise ja pastelse beežini. Kollektsiooni üks uuenduslikumaid aspekte olid ülerõivaste alt välja kiikavad pesu detailid.

Moenädala teise päeva lõpetas ligi 20 aastat moeloojana tegutsenud Oksana Tandit, esitledes kapselkollektsiooni nimega Hall Kardinal. “Disain on ühiskonna peegel,” ütles moelooja. “Kui peaksin hetkel maailmas toimuvat iseloomustada ühe sõnaga, siis minu vastus oleks “hall”. Moderne hall, jõuline hall, melanhooliahall…” mõtiskles Tandit. Kollektsiooni fookuses oli tänapäevane ideaalne kapselgarderoob: rangejoonelised efektsetenööpide ning kõrgete kraedega trench-pintsakud, klapptaskutega ja pagunitega pükskostüümid, sineli lõikega mantlid. Tasakaalustamiseks aga naiselik siid, diagonaallõike, plisseer ja glitter. Uuest kollektsioonist leiab mitmekülgse valiku esindusliku naise riidekappi kuuluvat: kostüümid, midipikkuses särkkleidid, plisseerseelikud, trendikad pükstükid ja šikid mantlid. Kollektsiooni täiendasid spetsiaalselt selle jaoks loodud kudumid Anna Verschikult, Riina Õuna kindad ja ehted Eesti Disaini Maja disaineritelt.

Esmakordselt toimub moenädala raames disainerite pop-up, mil saab moeloojate värsket ja ka varasemat loomingut soetada esimeste seas otse Kultuurikatlas.

PROGRAMM:

N 19.10

17.30 Ärni Blum, Marilin Sikkal

19.00 Ultima Thule Gallery

20.30 Amanjeda by Katrin Kuldma
R 20.10

17.30 Nora Isle by Mariann Saar, Diana Arno

19.00 Iris Janvier

20.30 Natalija Jansone, Kirill Safonov

Sügisest Tallinn Fashion Weeki esitleb Absolut, toetavad rgb Baltic, GoldtimeEstonia Resort Hotel & SpaFreixenetLavazzaFazer, Oribe, SalonShop, Aili Puss Education. Kuldnõela esitles Kaubamaja ja toetas Max Factor.

Tallinn Fashion Weeki meediapartner onPostimees Naine.

Pildilingid:
Fotogaleriid esimesest päevast on leitavad SIIT.
Fotogaleriid teisest päevast on leitavad SIIT.

Lisainfo:

tfw.ee

Meisi Volt, TFW kommunikatsioonijuht
press@tfw.ee

Anu Kikas, TFW peakorraldaja
info@tfw.ee

Aldo Järvsoo, TFW loovjuht
art@tfw.ee