Tänavuse Kuldnõela auhinna pälvis Liisi Eesmaa

Pressiteade 18.10.2023


17. – 20. oktoobril Kultuurikatlas toimuv Eesti moe tippsündmus Tallinn Fashion Week sai teisipäeval alguse palavalt oodatud Kuldnõela ja Hõbenõela auhindade galaõhtuga, kus kuulutati Kuldnõela auhinna võitjaks Liisi Eesmaa ning Hõbenõela auhinna pälvis Julia Maria Künnap. 

Teisipäeval krooniti Kuldnõela galal Eesti moedisaini ihaldatuima auhinnaga Kuldnõel viimasel viiel aastal silma paistnud moelooja Liisi Eesmaa, kellele andis auhinna üle kultuuriminister Heidy Purga. Hõbenõelaga avaldati tunnustust viimase aasta jooksul tähelennu teinud ehtekunstnikule Julia Maria Künnap, kellele andis auhinna üle sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.

“Loominguinimestel võiks olla julgus piire mitte tunnistada. Kui vaadata Eestis ringi, siis annet on, aga julgust on paljudel puudu. Liisi Eesmaa on aga unikaalne nähtus – ta pole mitte ainult selle aasta võitja, vaid üleüldse üks eredamaid nähtusi moemaastikul. Kui ta tuli, lõi jalaga ukse lahti, kehtestas oma reeglid ja ta pole siiani peatunud. Suurejooneline säde paneb ta paistma kõrgele ja kaugele,” kommenteeris žüriiliige, Postimehe ajakirjanik Kristina Herodes.

Liisi Eesmaa tõdes ise, et võitu oli keeruline ennustada, konkurendid olid väga tugevad ja kollektsioonid eriilmelised. “Muidugi ma lootsin, et ma saan selle!” kommenteeris Kuldnõela võitu tuntud stilist ja moelooja Liisi Eesmaa. Tema eesmärgiks on külvata positiivsust ning toetada isikupära. Kollektsioonide loomisel lähtub ta sisetundest ja kõik ideed, mis tulevad ka teostatud saavad.

Kuldnõela gala esitlejaks oli Kaubamaja. Lisaks ihaldatud auhinnale lähevad Kuldnõela ja Hõbenõela võitjaid lõõgastavale spaapuhkusele Estonia Resort Hotel & Spa Pärnus, samuti pärjas Goldtime Kuldnõela võitjat lukusliku valgest kullast 50 teemantiga kaetud kaetud keega ja Hõbenõela võitja sai hinnalise kingituse Kaubamajalt. Kuldnõela gala meigiosakonna eest kandis hoolt Max Factor.

Kuldnõel on sepistatud rauast ja nõelasilma osa on kaetud kullaga, Hõbenõel on sepistatud ja poleeritud terasest. Kuldnõela ja Hõbenõela autoriks on Jaanus Valt.

Teisipäevase avapäeva juhatas sisse Riina Põldroos, kes tõi lavale helge ja särava moekollektsiooni. ”Polegi nii ammu teinud täiesti litrilist kollektsiooni, aga igal aastal, kui päev lühemaks hakkab jääma, vajab hing ihu ümber jälle aina rohkem sädelust,” rääkis Riina Põldroos kollektsioonist. Enamus kollektsioonist Stardust on helgetes heledates värvides – moelaval sai näha kuldset, lavendlit, hõbedat. Litrid on tähetolmu meenutavalt hõljuvad, läbikumavad, kihilised ja kerged. Teine pool kollektsioonist oli aga öiselt must, kuid samuti kihiline ja särav.

Aldo Järvsoo sügiskollektsioon Black Heart viis vaataja uitama müstilistele tumedatele radadele. Must kõikides oma sügavates varjundites on andnud Aldole võimaluse mängida kangaste tekstuuride ja vormidega, musta toorsiidi öise asfalti läige ja teravad lõiked vastanduvad pehmetele meriinovillast kudumitele, mis on valminud Eestimaa südames. Kollektsiooni jaoks valmisid spetsiaalselt Marianne Seimanni osavate näppude all nõiduslikud ehted ning show peakatted valmistas Mari Masso Millinery.

Seejärel sai alguse Kuldnõela galaetendus, mida viis läbi muusik Reigo Ahven. Esimesena sai moelaval näha Hõbenõela auhinna võitnud ning rahvusvaheliselt tunnustatud Julia Maria Künnapi loomingut. Esitlusele tulid ehted, mis on saanud inspiratsiooni nii kargetest sügishommikutest härmas metsaradadel kui ka kuldsete päikesekiirte vastupandamatust särast ja siirast rõõmust. Materjalideks on looduslikud ehtekivid – topaas, ametüst, tsitriin, mäekristall, suitsukvarts, rooskvarts, kaltsedon ja nefriit ning 18k kuld. Kõik laval nähtud ehted on unikaalesemed, mis valmivad algusest lõpuni, alates toorkivi lihvimisest kuni ehete poleerimiseni, kunstniku käte vahel. Etendusel kandsid ehteid mehed, teiste seas pianist Johan Randvere ja Eesti Rahvusballeti solist Cristiano Principato.

Hõbenõelale nomineeritud Johanna Parv esitles gala raames 2024. aasta kevad-suvist kollektsiooni, mis lummas funktsionaalsuse ja jätkusuutlikkusega. Jälgides naisi enda ümber – rattafanaatikuid, kontoritöötajaid, kiirustavaid linnaelanikke hommikuses melus sündis otsus kevad/suve kollektsioonis lähtuda 1950- 1960ndate naisterõivaste lõike- ja õmblustehnikatest ja keha järgivast siluetist, sidudes need tänapäevaste funktsionaalsete materjalidega. Kollektsiooni keskpunktiks oli taaskasutatud nailon. Kergelt läbipaistev kangas võimaldas näha ka sisemist tööd ehk nii öelda kogu luustruktuuri igast tehnilisest rõivast, lastes Parve töö keerukusel särada.

Hõbenõelale nomineeritud Mairo Seire aga esitles kollektsiooni Ansia, mille inspiratsioon pärineb disainerit ennast külvavast ärevusest. “Sellel hetkel, mil ärevus ründab, suundun ma selle vaigistamiseks õmblusmasina taha. Olen avastanud, et õmblemine on see mis ärevuse deemonid vaigistab,” lisas moelooja, et iga komplekt illustreeris hetke, mil teda tabas paanikahoog. “Kollektsiooni komplektid sündisid puhtalt läbi ärevuse, sest tol hetkel kui ärevus ründab, mu aju ei tööta.” Käed teevad seda, mida nad tahavad ja selle tulemusena sünnib paberile disain.  Mairo Seire tunnistab, et on õppinud ärevusega rahu tegema, kasutama seda enda jaoks ära, et millestki koledast sünniks midagi kaunist!

Kuldnõela etendused juhatas sisse Ketlin Bachmann, tuues moelavale kollektsiooni “Libre comme l’art”, mis sündis algsest ideest kasutada kangastel graafiliste ornamentidena tekste. Materjalidega katsetamise käigus said aga tekstidest kujundid ja vormid, vormidest moodustusid mustrid. “Otsides kangale ja kehale sulavat orgaanilist mustrit, ilmusid isemoodi veetlevad kujundite jadad, mis hakkasid meenutama fragmente raudrüüdest. Läikivast kunstnahast lõigatud “raudrüütükke” läbipaistvale võrgule ladudes leidsin täiesti kogemata vastandumise, mis on alati mu läbivaks püüdluseks,” kirjeldas Bachmann, kuidas ta kollektsiooni loomisel ühendas tervikuks jõu ja hapruse ning robustsuse ja graatsia.

Kuldnõela auhinna pälvinud Liisi Eesmaa tõi moelavale kollektsiooni, millega võiks ka kurje vaime peletada. Kollektsiooni tuumaks olid pöörlevad, hüpnotiseerivad space-age mõjudega mustrid, päikesepöörised ja tembutavad ussikuningad, kes kuraasikalt, kuid hellalt mööda rõivaid roomasid. Kollektsioonis kohtusid põhjamaine troopika ja maagilised pööriööd. Tõusvast päikesest ja lõpmatuse spiraalsetest vormidest oli kokku saanud energiline ja elujaatav vaatemäng. “Soovisin luua kollektsiooni, mis on üdini minulik ja positiivstestest emotsioonidest laetud. Värv on minu DNA ja mängurõõm on kõige alus,” lisas moelooja.

Õhtu viimase kollektsiooni tõi moelavale Kuldnõela nominent Karolin Kuusik, üllatades publikut uudse tooni- ja ideemaastikuga. Sügavuti minevas autorikollektsioonis “Ülestähendused” materialiseerusid rõivasteks mõtisklused loomisest, loojatest ja identiteedist. Kuusiku neljandas omanimelisele brändile loodud kollektsioonis materialiseerus midagi unenäolist ning selles talletuvad mõtisklused identiteedist. Kollektsiooni rõivastes leidis kodu Eesti luule, millesse Kuusik on viimase poole aasta jooksul pugenud. Kollektsiooni värvimaastik on mõtisklev, vaoshoitud ja rafineeritud.

Esmakordselt toimub moenädala raames disainerite pop-up, mil saab moeloojate värsket loomingut soetada esimeste seas otse Kultuurikatlas.

PROGRAMM:

K 18.10

17.30 Fashion Fighters, Toivo Freeman Pilt

19.00 Brand NO.8, Mammu Couture

20.30 Alexanderling, Oksana Tandit
N 19.10

17.30 Ärni Blum, Marilin Sikkal

19.00 Ultima Thule Gallery

20.30 Amanjeda by Katrin Kuldma
R 20.10

17.30 Nora Isle by Mariann Saar, Diana Arno

19.00 Iris Janvier

20.30 Natalija Jansone, Kirill Safonov

Kuldnõela žürii koosseisusu kuulusid: Kaubamaja turundusdirektor Britta Ratas, moeekspert Urmas Väljaots, Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse professor Krista Kodres, fotograaf Toomas Volkmann, Postimehe ajakirjanik Kristina Herodes, Anne & Stiili peatoimetaja kohusetäitja Kelly Kipper ja Hollandi moebränd Viktor&Rolf.

Sügisest Tallinn Fashion Weeki esitleb Absolut, toetavad rgb Baltic, GoldtimeEstonia Resort Hotel & SpaFreixenetLavazzaFazer, Oribe, SalonShop, Aili Puss Education. Kuldnõela esitles Kaubamaja ja toetas Max Factor.

Tallinn Fashion Weeki meediapartner on Postimees Naine.

Pildilingid:
Fotogaleriid esimesest päevast on leitavad SIIT.

Lisainfo:

tfw.ee

Meisi Volt, TFW kommunikatsioonijuht
press@tfw.ee

Anu Kikas, TFW peakorraldaja
info@tfw.ee

Aldo Järvsoo, TFW loovjuht
art@tfw.ee