Tänavused Kuldnõela ja Hõbenõela nominendid murravad moe- ja riigipiire

Pressiteade 24.04.2023

Eesti moe tippsündmus Tallinn Fashion Week tuleb suurejooneliselt tagasi sügisel, tuues taas publiku ette kõige uuemad kodumaised kollektsioonid, toimudes 17. – 20. oktoobril Kultuurikatlas. Traditsiooniliselt antakse sügisese moenädala raames üle Kuld- ja Hõbenõela auhinnad.

Teisipäeval, 17. oktoobril kroonitakse Kuldnõela galal Eesti moedisaini ihaldatuima auhinnaga Kuldnõel viimasel viiel aastal silma paistnud moelooja ning Hõbenõelaga avaldatakse tunnustust viimase aasta jooksul tähelennu teinud disainerile.

Tänavused Kuldnõela nominendid on Liisi Eesmaa, Karolin Kuusik ja Ketlin Bachmann.

Hõbenõela nominendid on Johanna Parv, Mairo Seire ja Julia Maria Künnap.

Lisaks suurejoonelisele auhinnagalale astub publiku ette 23. korda toimuval moenädalal veel paljude armastatud kodumaiste disainerite värske moelooming. Teiste seas esitlevad sügisel värskeid kollektsioone eelmisel aastal Kuldnõela auhinna pälvinud Diana Arno ning Amanjeda by Katrin Kuldma, Kirill Safonov, Iris Janvier, Riina Põldroos, Aldo Järvsoo, Karl-Joonas Alamaa.

 

HÕBENÕELA NOMINENDID

Johanna Parv

Žüriiliige Urmas Väljaots: “Eesti üldsusele veel laiemalt tundmatu ja Londonis baseeruva Johanna Parve ülikaasaegne disainikeel äratab ja erutab moemeeli Londonist Pariisini. Parve on märkimisväärsete noordisainerite rahvusvahelisele orbiidile lennutanud tema originaalne ja väga päevakajaline rõivas. Keskkonnasõbraliku ratta sadulast sujuvalt kontorisse sulanduv garderoob pole seni huvitanud isegi nišidisainereid. Kuidas need kaks übertrendikaks, kuid samas praktiliseks tervikuks sulandada, on Parve loomeotsingute keskmes. Niivõrd edukalt, et see tekitab moeringkondades erakordset elevust, tänu millele nomineeriti ta ka maailma mainekaimale, LVMH grupi moestipendiumile.”

Mairo Seire

Žüriiliige Kristina Herodes: “Noorte moeloojate kõige kõvem valuuta on hulljulgus, ning seda jätkub Mairol külluslikult. Ta astub kindlal sammul üle hea maitse piiri, vilistab värvireeglitele ning tulemuseks on midagi flamboiantselt uljast ja uut. Seire teatraalsus ja ülevoolavus eristub selgelt kohalikul moeskeenel, ta on värskendavalt vaba siinmail heaks tooniks loetavast põhjamaise minimalismi pitserist. Pigem pakuks sellise mängulusti ning stiilikeele päritolupaigaks Itaalia lõunapoolt. Lisaks tubli doos teravat huumorit.
Mairo Seire tähelendu toetab ka tema personaalne staarikarisma, mis moealal tegutsejate seas on pigem harv nähe, kuid pistab tasku täiendavad trumbid. See noor mees pole teinud midagi eesmärgiga mitte silma paista ja kui varasemate sähvatuste puhul võis vahel näha kollektsiooni algset indu lõppviimistluse viimaste pistete eel ka raugemas, siis täna läheb ta lõpuni välja ning kaugemalegi veel ja raputab saalil heas mõttes lae pealt.”

Julia Maria Künnap

Žüriiliige Kelly Kipper: “Julia Maria Künnapi käekiri on filigraanne ja tundlik. Tema ehetes kohtuvad osavus ja traditsioonid peene mängulisusega, tulemuseks väikese vimkaga ajatud ehted.”

KULDNÕELA NOMINENDID

Liisi Eesmaa

Žüriiliige Kelly Kipper: “Liisi Eesmaa presidendi vastuvõtuks valminud kleidid tõid taas kord eredasse rambivalgusesse tema eriliselt äratuntava loomingu, kus kavalate lahendustega rätsepakunst lippab käsikäes disainerile omaste kosmiliste võngetega. Teiste sõnadega: Liisi rõivad aitavad rõhutada, julgustada, toetada igas naises peituvat superkangelast.”

Karolin Kuusik

Žüriiliige Urmas Väljaots: “Pea paarkümmend aastat tagasi SuperNoovalt Eesti moetaevasse eredalt lennanud Karolin Kuusikut saabki võrrelda sabatähega. Kõik sooviksid teda muudkui näha ning temast osa saada, kuid harva nähtusena ilmutab ta end vaid jao pärast ning ette teatamata. Enamasti moetoimetaja ning stilistina tegutsev Kuusik õnnistab oma fänne limiteeritud loomesähvatustega, kuid neist saavad eranditult üleöö moegurmaanide maiuspalad: naiselikud, mängulised, kelmikad, kuid üdini stiilselt tüüned. Eestis ainulaadse käekirjaga Kuusik oskab siduda hõrguks moetervikuks elemente, millega teised põruvad.”

Ketlin Bachmann

Žüriiliige Kristina Herodes: “Ketlin Bachmann hoiab moeloojana oma unikaalset joont, kus segunevad mässumeelsus, poeesia, intellektuaalsus ja spirituaalsus. Ainult tema suudab kavandada asju, mis on lihtsad, kantavad, kuid samas ääretult laetud. Sa ei vaata mööda tema rõiva kandjast, kuid Ketlin Bachmanni disaini kandes ei mõju sa ka iial tähelepanu kerjajana. Seksapiil on alati timmitud eneseteadlikkuse ja kuraasiga. Sõnum oleks justkui: Ma tean, et ma näen hea välja. Ma teen seda enda jaoks. See, et ka sina seda näed ja imetled, on sinu enda mure!
Bachmann on moeloome aastate jooksul kujundanud välja mitmeid unikaaltehnikaid aplikeerimisest plisseerimiseni. Ta suudab moedisainiks muuta pea iga kanga, puuvillast lateksini. Eraldi aplausi väärib Ketlin Bachmanni erakordselt peen värvimeel, mis iseloomustab kogu Embassy of Fashioni disainerite tiimi. Kuid, rääkides Ketlinist, tuleb ka kõige helgema loo puhul mängu mõni tige tõmblukk pealispinnal, grammike punki ja musta.”

Kuldnõela žürii koosseisus on: Kaubamaja turundusdirektor Britta Ratas, moeekspert Urmas Väljaots, Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse professor Krista Kodres, fotograaf Toomas Volkmann, Postimehe ajakirjanik Kristina Herodes, Anne & Stiili peatoimetaja Kelly Kipper ja Hollandi moebränd Viktor&Rolf.

Kuldnõela ja Hõbenõela kollektsioonid jõuavad lavale sügisese Tallinn Fashion Weeki raames, 17. – 20. oktoobril Kultuurikatlas toimuval Kuldnõela galal. Sügisest Tallinn Fashion Weeki esitleb Absolut, toetavad rgb Baltic, Goldtime, DHLFreixenetLavazzaFazer, Oribe, SalonShop, Aili Puss Education. Kuldnõela esitleb Kaubamaja ja toetab Max Factor.

Tallinn Fashion Weeki ametlik meediapartner on Anne & Stiil.

Lisainfo:
tfw.ee

Meisi Volt, TFW kommunikatsioonijuht
press@tfw.ee

Anu Kikas, TFW peakorraldaja
info@tfw.ee

Aldo Järvsoo, TFW loovjuht
art@tfw.ee